5 Soruda Yönetim Bilişim Sistemleri (Röportaj Tadında)

5 Soruda Yönetim Bilişim Sistemleri (Röportaj Tadında)
Üniversite yıllarında YBS forumlarında ve facebook sayfalarında-gruplarında dolaşırken hep ybs = yönetim bilişim sistemleri bölümünü okumayı düşünen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmıştım. Şu an benim tavsiyelerim/eleştirilerimden dolayı YBS okuyan veya okumaktan vazgeçen arkadaşlara buradan selam olsun.
Mezun olmadan önce okumak isteyen arkadaşlara yardımcı olurken mezun olduktan sonra da okuyan arkadaşlara mezun olduktan sonraki iş hayatını anlatmaya, kendi tecrübelerimi onlarla paylaşmaya devam ediyorum. Uzun zamandır bu paylaşımlarımı bir yazı haline getirip bloğumda yayınlamayı düşünürken hafta içinde Facebook üzerinden bir arkadaş bana merak ettiği konuları topluca yazıp gönderdi. Bende hem soruları hem de kendi yazmış olduğum cevapları yazıları buradan sizlerle paylaşmak istedim. Okuyan arkadaşlara yardımcı olması ümidiyle sizi soru ve yanıtlarıyla baş başa bırakıyorum.

Soru 1- Ne tarz firmalarda staj yapmayı önerirsiniz?

Cevap: Zorunlu stajınız varsa hangi alanda staj yapacağınızı okul belirler ancak zorunlu stajınız yoksa 1 dönem yazılım 1 dönem de yönetim,müşteri ilişkileri,pazarlama,insan kaynakları veya kurumsal kaynak planlama alanlarının herhangi birisinde staj yapabilirsiniz. Farklı alanlarda staj yapmanız size hangi alanı seçmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Staj yapacağınız firmalar yazılım veya teknoloji firmaları olursa kendi alanınıza yönelik daha çok bilgi edinir ve daha verimli bir staj dönemi geçirebilirsiniz. Staj yapacağınız firmayı önceden araştırın. Gerek sosyal medya hesaplarını gerekse internet ortamından web sitelerini inceleyebilirsiniz, firmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 Soru 2- YBS bölümünün üstüne yüksek lisans yapılmalı mi, yapılması gerekiyorsa hangi bölüm?

Cevap: Yüksek lisans tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Kendinizde eğitmenlik yeteneklerini görüyorsanız, bir şeyleri insanlara öğretmeyi seviyorsanız, topluluk önünde sunum yapmayı,konuşmayı seviyorsanız, ders çalışmayı bir zorunluluk olarak görmeyip kendinizi sürekli geliştirme hevesinde iseniz yüksek lisans yaparak akademik kariyer yapabilirsiniz. Yüksek lisans sadece akademik kariyer amaçlı yapılmıyor. İşinizde daha da uzmanlaşmak amacıyla yapmak isterseniz de, seçim yapacağınız alan üzerinde yüksek lisans yapmanızı tavsiye ederim. (YBS mezunu her alanda eğitim alır ama sadece bir alanda uzmanlaşır.(Uzmanlaşmak zorundadır. Çünkü Türkiye koşullarında şartlar bunu gerektirmektedir.) Bu sebeple kendinize şimdiden bir alan seçmeniz gerekiyor.)

Soru 3- YBS’den mezun olduktan sonra hangi dalda çalışmayı önerirsiniz(mobil yazılım, e-ticaret,it vb.)

Cevap: Ben yazılım alanında çalışıyorum ama size “Yazılım alanında çalışın, burada para var.” diyemem. Çünkü siz o işi hayatınız boyunca yapacaksınız. Bir işi de tutuluyor diye yapmayın. Kendinizi hangi alanda daha başarılı görüyorsanız ve hangi alanda çalışmalar yaparken yaptığınız/yapacağınız işler sizi mutlu ediyorsa o alanı seçmelisiniz.

Happy place.

Soru 4- Genel olarak bölümü ele aldığımızda bölüm sayısal-matematik üzerine mi kurulu?

Cevap: Bu soruda genelleme yapamam. Bu durum üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterir. Üst düzey matematik bilginizin olmasına gerek yok. Üniversite sınavına girerken görmüş olduğunuz konuları üniversite sırasında da göreceksiniz. Daha sonrasında istatistik, sayısal çözümler, yöneylem vb. derslerde iş biraz daha karmaşıklaşacak ama korkulacak bir durum yok. Çalıştıktan sonra geçilebilecek dersler bunlar. Analitik düşünme yeteneğinizin olması sizi algoritma mantığını anlama ve öğrenme sürenizi olumlu etkileyecek durumlardır. Bu sebeple sayısal yeteneğinizin güçlü olması size bu alanlarda avantaj sağlayacaktır.

Soru 5- Bölüm ve mesleki hayat için tavsiyelerini varsa ekler misiniz?

Cevap: Bölüm için size tavsiyem, okul hayatınız başlamadan kendinize bir alan seçmeye hazırlanın. Okul bitince her konuda bilgili olup hiç bir konuda yeterli olmayan mezunlar arasında yer almayın. Kendinize ilk yıldan itibaren bir alan belirleyin ve o alana yönelik çalışmalarda yer alın. Üniversitenizde, farklı üniversitelerde düzenlenen etkinlikleri, kursları ve workshopları kaçırmamaya özen gösterin. Tüm bunları yapmanın faydasını mezun olduğunuzda anlayacaksınız. 4 yıl var nasılsa yaparız düşüncesiyle ağırdan alırsanız 4 yılın nasıl geçtiğini anlayamadan mezun olduğunuzu fark edersiniz.
Yukarıda bulunan sorular dışında aklınıza takılan soru olursa sağ üst köşede bulunan “Takip Edin” butonuna tıklayarak bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.
Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın