Teknik Koordinatör’ün Gözünden II. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi

Teknik Koordinatör’ün Gözünden II. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi

Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar.Kısaca kendimi sonrada görevlerim ve II. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi’nin yaklaşık bir buçuk yıllık süreçlerini anlatacağım size.

Ben Muğla Fethiye doğumlu Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4. Sınıfta okumakta olan sizler gibi bir öğrenciyim. Aşağıdaki aşamalarda bir organizasyonun önde görünen yüzünden çok arka planında yani mutfağında yaşanan olayları anlatacağım.

1-)Zirve Ekibine Dahil Olma ve Zirveyi Bartın’a Getirme Süreçleri

II. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi'ni kaptık.

 Herşey aslında ilki Burdur’da gerçekleşen I. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi’ne online kayıt olmamla birlikte başladı. Okulumuzun belirlediği kontejyanla hocamız Arş. Gör. Serkan PELTEK ile Burdur’a doğru yola koyulduk. Üniversite olarak oraya giderken aracımız içinde bazı arkadaşlar konuşmacılar hakkında bilgi edinmeye çalışıyorlar bazıları ise II. Ulusal YBZ’yi Bartın’a getirmek için planlar yapıyorlardı. Burdur da konferans salonuna biraz geç girmiş de olsak içerideki atmosfer gerçekten görmeye değerdi. Çünkü daha önce bu kadar kapsamlı ve sadece bilişim üzerine 2 gün boyunca birbirinden farklı konuları ve konuşmacıları olan etkinliğe katılmamıştım. İlk gün çok güzel geçti ve akşam otelimize döndüğümüzde arkadaşlarım hala II. Zirve için çalışmalar toplantılar yapma peşindeydi. Saat epey ilerlemişti ve yorgunlukları gözlerinden okunduğu için bende aralarına katılarak yardım edebileceğimi ve bir kısmının uyumaya gidebileceklerini dile getirdim. Masada sadece ben ve ekibimize sonradan veda eden üyesi Taha Yasin Yıldız’la birlikte After Effects ve Photoshop’la görseller hazırladık geç saatlere kadar. Ertesi gün zirve sonunda bize güzel haberi Levent Karadağ konferans salonunda herkesin önünde “II. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi Bartın’da gerçekleşecek.” dedi ve hepimizi sahneye davet etti. O an ki gurur üniversitemizden benimle birlikte gelen 40 kişilik bir ekibin yüzüne yansımıştı ve bir şampiyonluk kazanmışcasına sevinmiştik. Zirvenin bitmesiyle yola koyulduk ve ekibi oluşturan arkadaşım Ercan Salman bana ekibe katılmak isteyip istemediğimi sorduğunda hiç düşünmeden kabul ettim. Çünkü böyle etkinlikleri Bartın’da görmek çok zordu ve bu ekiple birlikte bu organizasyonu gerçekleştirmek bana çok büyük bir deneyim kazandıracaktı.

2-)Ekibimizin Büyümesi

Zirve ekibi

Zirve ekibi yeni üyelerini arıyor

Ekibe katıldığım anda ekipte 7 kişiydik. Burdur’dan döndükten bir kaç hafta sonra organizasyonumuz için gerekli olan planlamayı yaptık ve gerekli olan departmanlar için azimli, fedakar kısaca tuttuğunu koparan, gözü açık arkadaşlar aramaya başladık ve sırayla istediğimiz özelliklerde arkadaşları bir araya getirdik. Beyin takımımızı tam olarak kurduktan sonra Zirve ruhunu Ercan Salman önderliğinde yeni gelen arkadaşlarımıza aşılamaya çalıştık. Bu aşamadan sonra her ekibin ihtiyaç duyduğu birey sayısı doğrultusunda alt ekiplerimizi oluşturduk.

3-)Toplantılar, toplantılar ve yine toplantılar

Bitmeyen toplantılardan.. 🙂

Ekiplerimiz oluşturulduktan sonra her hafta toplantılar yaparak bir araya gelip fikirler üretmeye çalışıyorduk. Kimi zaman 4,5 saat süren toplantılar sonucu hiçbir fikir üretemeden, hiçbir sorunu çözemeden ayrılıyorduk; kimi zamanda 45 dk’ lık bir toplantıda birçok sorunumuzu çözüme kavuşturuyorduk. Tek amacımız vardı o da yapacağımız zirvenin kesinlikle katılımcıları memnun etmesiydi.

4-)Yaz Tatilinin araya girmesi ve sponsor arayışları

Yaz tatili araya girmeden önce bölümümüz başkanı ve danışma kurulumuzda bulunan  Doç. Dr. Alper AYTEKİN hocamızla birlikte son bir toplantı yaptık ve bize üstüne bastıra bastıra söylediği tek şey “Bu 3 ayı boş geçirmeyin” di. Biz de bu doğrultuda önümüzde ki 3 aylık süreçte sponsor aramaya karar verdik.

10294333_10202075959646227_3437980298128113541_n

Doç. Dr. Alper AYTEKİN ile yıl sonu toplantı

Sponsor bulmamız o kadar da kolay olmadı. Çünkü organizasyonu düzenlediğimiz şehir küçük bir şehirdi. Bu yüzden destek alabileceğimiz firma sayısı az olduğu gibi, birde başvurduğumuz firmaların Bartın’ da gördükleri müşteri potansiyeli düşüktü. Durum böyle olunca yüzlerce sponsor talep maili ve başvurumuz olumsuz yada cevapsız kalmıştı. Buna rağmen birçok firmayla sponsor sözleşmelerimizi imzalamıştık.

sponsor sözleşmesi

Sözleşmeler imzalanıyor.

5-)Konuşmacılar ve konu başlıkları

Ekip olarak her üyenin kendi web sitesini açmasını ve kendi adına kartvizit bastırmasını kural olarak getirdik. Çünkü Zirve esnasında ve sonrasında bu materyaller fazlasıyla işimize yarayacaktı.

Kartvizitler

Kartvizitler

Okullar tekrar başladı ve toplantılarımız durmaksızın bazen düzenli bazen düzensiz ama çözüm odaklı devam ediyordu. Konuşmacılarımızı özenle seçmeye başladık. Çünkü gelecek olan katılımcıların 2 gün boyunca sıkılmadan dinleyebilmesi gerekliydi. Bu yüzden şehir ve uzaklık gözetmeksizin Ankara, İzmir, Eskişehir ve İstanbul olmak üzere birçok organizasyona katılarak konuşmacılarımızı ve konu başlıklarımızı tamamladık.

6-)Slogan ! “Siz de Bilişimi aBartın”

Sizde Bilişimi aBartın

Sizde Bilişimi aBartın

Slogan bulmak için bir yarışma düzenledik. Fakat gelen sloganlar bizi tatmin etmedi. Bu sırada onursal komitemizde bulunan Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Sn. İlker TABAK  bize sloganımızı bir cümle içinde dile getirdi. Ekip olarak sloganın zirveye yakışacağına karar verdik. Katkılarından dolayı bir kez daha Sn. İlker TABAK’ a teşekkür ediyorum.

7-)Derslerimizi de unutmadık tabi

Ercan Salman ile Belediye Meclisi’nde 2 saat sonra ki sınavımıza çalışıyoruz.

Yeri geldi sınav öncesinde zirve için arkadaşlarımdan il dışına çıkanlar oldu; yeri geldi İl Belediye Meclisi’nde ders çalıştık ama sınavlarımızı ve bitirmekle yükümlü olduğumuz bir bölümümüz olduğunu asla unutmadık.

8-)Zirveye sayılı günler kala

Bazen birbirimizi kırdık, bazen tartışmalar yaşadık. Aramızdan ayrılanlar da oldu ama tek bir amacımız vardı ve oda bu organizasyonu ne olursa olsun “Bartın’da gerçekleştirmek“ti. Çünkü yarıda bırakmak veya yaptığımız işi elimize yüzümüze bulaştırmak bize yakışmazdı. Bu tür işlerde eğer başarıya ulaşmak istiyorsak elimizi taşın altına koymamız gerekiyordu.

Zirveye 3 gün kala..

Zirveye 3 gün kala..

Ekip olarak heyecanlanmamak mümkün değildi. Çünkü yüzlerce insan bizim düzenlediğimiz organizasyona gelecekti. Bize destek verenleri gururlandırmak istiyorduk. Belkide bunun baskısı vardı omuzlarımızda.

9-)2-3 Mayıs 2015

Yaklaşık bir buçuk yıldır uğraştığımız, emek harcadığımız organizasyon günü sonunda gelip çatmıştı ve her birimiz günde ortalama 2,3 saatlik uykularla, yorgun bedenlerle; gelen katılımcıları memnun etmek için işlerimizi en iyi şekilde yapmak için uğraşıyorduk.

Zirve Esnasında Kontrol Odası

Zirve Esnasında Kontrol Odası

Konuşmacılar bir bir çıkıp konuştular ve gelen katılımcılar son derece halinden memnunlardı.Bu durumu görmek üzerimizde ki tüm yorgunluğu, uykusuzluğu adeta silip attı.

10-)Kapanış

Beyin takımında Teknik Koordinatör olarak görev yaptım. Zirve günü Reji olarak görevliydim. Fakat o güne kadar yeri geldi ekibe grafik tasarım bilgimle katkıda bulundum, yeri geldi su kolilerini taşıdım, yeri geldiğinde de güzel fikirlerimle ortak oldum. Bunun sonucunda çok güzel arkadaşlıklar ve çok güzel anılara sahip oldum.

Zirve Ekibi

Zirve Ekibi

Sizlere tavsiyem özellikle bu tür organizasyonlarda yer alın. Çünkü sağladığı katkıları saymakla bitiremem. Teorikte gördüğünüz her şeyi pratiğe dökmeniz için mükemmel bir fırsat. İş dünyasında hangi iş başvurusuna bakarsanız bakın hepsinde ekip çalışmasından bahsederler. Buyrun size ekip çalışması deneyimi 🙂

11-)Teşekkür

Gelen konuşmacılara, uzak yakın demeden gelen misafir öğrencilere,katılmayı çok isteyip de gelemeyenlere, maddi manevi destek olanlara, en önemlisi benimle birlikte yaklaşık bir buçuk yıldır oradan oraya koşuşturan ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Plaket Teslimi

Zirve Ekibi – Beyin Takımı

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. II.Ulusal Yonetim Bilisim Zirvesi Bartın Universitesi’nde Gerçekleşti. | ITS Group
    Eki 24, 2017 at 1:29 pm
    Cevapla

    […] Teknik Koordinatör’ün Gözünden II. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesihttp://ugurozdemir.org/teknik-koordinatorun-gozunden-ii-ulusal-yonetim-bilisim-zirvesi/ […]

Bir cevap bırakın