Sosyal Paylaşım Siteleri ve Kullanım Amaçları

Sosyal Paylaşım Siteleri ve Kullanım Amaçları

Merhaba arkadaşlar.Bu yazımda sizlere çoğunu kendim de kullanmış olduğum sosyal paylaşım sitelerinin hangi amaçlarla kullanıldığını anlatmaya çalışacağım.

facebook

Facebook Banner

Sizlerin de bildiği gibi sosyal medya denilince akıllara ilk gelen site Mark Zuckerberg’in üniversite yıllarında üniversite arkadaşlarının ortak bir ağ içerisinde birbiriyle iletişim kurabilmesi için yapmış olduğu sitedir.Site ilk olarak üniversite içinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve 2 ay içerisinde bulunduğu şehrin (Boston) tamamını kapsadı.2 yıl içerisinde de ABD tüm eyaletlerinde kullanılmaya başlandı.Yıllar ilerledikçe kullanıcı sayısı arttı ve şuan Alexa istatistiklerine göre dünyanın en çok kullanılan 2. web sitesi haline geldi.
Facebook ismini “paper facebooks”dan alır. Bu form ABD üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.
Kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerindedir.

Kullanım Amaçları:

1-Arkadaş Ekleme:Kullanım amaçlarının başında daha çok insanla tanışmak ve arkadaş olmak gelse de bunun yanında birçok özelliği mevcuttur.Ülkemizde ve dünya çapında arkadaş eklemenin yanı sıra işi iyice ilerletip facebook’tan tanışıp evlenen birçok insan bulunmaktadır.

2-Fotoğraflar:Fotoğraflar uygulamasıyla kullanıcılar kendi aralarında fotoğraflarını, kendilerini ve arkadaşlarını da üzerine etiketleyerek paylaşabilmektedir. Bazı gizlilik sorunları nedeniyle facebook, fotoğrafların görüntülenmeleri üzerinde bazı sınırlamalar koymuştur. Ağustos 2007 itibariyle; Facebook’ta 31.31 milyar fotoğraf bulunmaktadır, bu da kişi başı 31 fotoğrafa denk gelmektedir. Fotoğraflar herkes tarafından görülebilir, ancak gerekli ayarlamalar yapıldığında hiçbir kullanıcı tarafından da görülmeyebilir.

3-Pazar Yeri:Mayıs 2007 itibarıyla; Facebook Marketplace (Facebook Pazar Yeri) uygulamasıyla; satılık eşyalar, kiralık/satılık ev, işler ve diğerleri olmak üzere bir market ortamı yaratmış ve burada kullanıcıların birbirleriyle alışveriş yapmasını sağlamıştır. Bu hizmetleri ücretsizdir.Facebook’un fotoğraflar uygulamasıyla kullanıcılar satılık/kiralık eşyalarının resimlerini paylaşmaktadır. Bu hizmetten özellikle üniversite öğrencileri yararlanmaktadırlar. Birçok öğrenci kitap ve okul eşyalarını facebook dolayısıyla satmaktadırlar. Ayrıca kiralık daireler ve evler de facebook dolayısıyla markete konmuştur.

4-Dürtmeler:Pokes (Dürtmeler) uygulaması ile bir kullanıcının diğer bir kullanıcıyı dürterek diyalog kurmasını sağlamaktadır. Bazen bu merhaba anlamına gelse de, aynı işi yapan X Me ve SuperPoke gibi facebook uygulamaları da bulunmaktadır. Bu uygulamalar, dürtme işlemini değişik varyasyonlarda yapılmasını sağlamaktadır

5-Etkinlikler:Etkinlikler uygulaması ise; kullanıcıların arkadaşlarını belli buluşma oluşturabilir ve diğer kullanıcılar da bu etkinlikler için katılıp katılmama konusundaki görüşlerini bildirebilirler.

6-Video:Facebook’un video uygulaması ise; kullanıcıların birbirlerine YouTube ve benzeri sitelerdeki videoları göndermelerinin yanı sıra; özel mesajlar da dahil olmak üzere video kamerasıyla görüntü kaydederek bunu mesaj olarak gönderebilmesini sağlamaktadır.

7-Uygulamalar:24 Mayıs 2007 itibarıyla; Facebook, Facebook Platform adını verdiği altyapısı ile geliştiricilerin Facebook ile etkileşimli uygulamalar yaratmasına olanak sağlamıştır. Uygulamalar, Facebook API ile kolayca geliştirilebilir. 11 Ekim 2007 itibarıyla, facebook’ta 5500 üzerinde uygulama mevcuttur.

Web Site:Facebook

instagram

İnstagram Banner

Hepimizin bildiği gibi sosyal medya denilince ilk sıralarda yer alan sitelerden bir tanesi de Instagramdır.

Kullanım Amaçları:

– Instagram, ücretsiz fotoğraf paylaşma programıdır. Ekim 2010’da kurulduğunda, kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram’ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanımaktadır.
– 21 Nisan 2012 tarihinde Facebook, şirketi (ve 13 çalışanını) yaklaşık olarak 1 milyar dolar nakit para karşılığında satın aldı. Şirketin kendisini bağımsız olarak yönetebilmesi hedefleniyor.
-Instagram üzerinden resim çekip çektiğiniz resimlere farklı efektler uygulayabilirken, önceden çekmiş olduğunuz resimlere de efekt verebilirsiniz.

Not:Siteye bilgisayar üzerinden resim paylaşımı yapılmamaktadır.Ancak farklı eklentilerle bu mümkün hale gelmektedir.

Web Site:Instagram

Twitter

Twitter Banner

2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana Twitter, dünya çapındaki popülaritesini gün geçtikçe arttırmış ve içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla internet dünyasının SMS’i olarak anılmaya başlamıştır. 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkçe olarak kullanılabilir hale gelmiştir. Twitter üzerindeki kullanıcıların etkisinin takipçi sayısından ziyade kullanıcının tweetlerine gelen retweetlere bağlı olduğu ortaya konmaktadır.
Bir diğer sosyal ağ olan Facebook’taki gibi arkadaş sistemi değil de takipçi sistemiyle çalışması popülaritesini arttırmaktadır. Sosyal medyada Facebook’un yarattığı dev tahtın yerini artık Twitter’ın almaya başladığı söylenmektedir. Oldukça büyük bir reklam kaynağı olan Twitter ünlülere para da kazandırmaktadır. Twitter’da 16 milyondan fazla takipçisi olan Amerikalı ünlü TV yıldızı Kim Kardashian, markalarla anlaşmalı olarak attığı her tweet başına 8 bin dolar almaktadır[kaynak belirtilmeli].

Günümüzde Twitter’da her dakika ortalama yaklaşık 98 bin tweet atılmaktadır. Yine yapılan bazı araştırmalara göre Twitter’da profilleri bulunan dev markaların; Google, Twitter, YouTube takipçilerinin %33’ü, Facebook takipçilerinin ise %44’ünün sahte veya spam profillerden oluştuğu tespit edildi.

Kullanım Amaçları:

Kullanım amacı tamamiyle yazmaya dayalıdır.Ancak yazılan metnin 140 karakteri geçmemesi gerekir.Yazı yazmanın yanında fotoğraf ve video paylaşımlarını da desteklemektedir.Facebook’da ‘beğen’ butonunun yerini alan ‘favorilere ekle’ butonu aynı amaçla kullanılırken Facebook ‘da ki paylaş butonu yerine de ‘retweet’ butonu aynı amaçlarla kullanılmaktadır.

Web Site:Twitter

youtube

YouTube Banner

YouTube, bir video barındırma web sitesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir. 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Günümüzde Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir. Site, kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkanı sunmaktadır. Medya şirketleri ve kullanıcı üretimi videoların gösterimi için WebM, H.264 ve Adobe Flash Video teknolojilerini kullanır. Genel olarak; Video klipler, televizyon klipleri, müzik videoları, video bloglar, kısa özgün videolar ve eğitim videoları gibi içerikler yayınlanmaktadır.
Youtube üzerindeki içerikler genelde bireyler tarafından yüklenir. Fakat CBS, BBC, Vevo, Hulu gibi şirketler ve diğer organizasyonlar da Youtube ortaklık programı ile içeriklerinin bir kısmını yayınlamaktadır. Site içi üyelik almayan kullanıcılar videoları izleyebilir. Onaylı üyeler ise kendi yayın kanallarına video yükleyebilir. Saldırganlık potansiyeli olan içerikler sadece 18 yaşından büyük olduğunu onaylayan üyeler tarafından izlenebilir.
Web Site:YouTube

snapchat

Snapchat Banner

Snapchat uygulaması; Evan Spiegel, Robert Murphy, Daniel Smith, David Kravitz ve Leo Noah Katz tarafından akıllı telefonlar için geliştirmiş, platformlararası çalışma özelliğine sahip olan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcıların birbirlerine yazılı metin, resim, ses veya video göndermesini sağlamaktadır. Gönderilen dosyalar, gönderen kişinin daha önceden belirlediği süre boyunca görüntülendikten sonra Snapchat sunucusundan ve kullanıcının cihazından silinmektedir. Ücretsiz olan bu uygulama iOS ve Android işletim sistemi üzerinde çalışabilmektedir. Uygulamanın ilk sürümü Eylül 2011 tarihinde yayınlanmıştır. Kullanıcılarının %70’ini kadınların oluşturduğu uygulama en çok ABD ve İngiltere’de tercih edilmektedir.

Facebook, Snapchat uygulamasını satın almak için 3 milyar $ teklif etmiştir. Fakat Snapchat yöneticilerinin bu teklifi reddetmiştir
İndirme Link:Google Play
İndirme Link 2:App Store

vine

Vine Banner

Vine akıllı telefon veya tablet aracılığıyla video kaydedip arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir uygulama. Bu videoların üç önemli özelliği var; birincisi maksimum 6 saniye uzunluğunda olması, ikincisi durdurarak kaydetme özelliği, üçüncüsü ise videoların tıpkı hareketli GIF resimler gibi sonsuz bir döngü ile oynatılabilmesi.

Nasıl kullanılır?

Vine, Twitter’ın 2013 Ocak ayında kullanıma sunduğu ücretsiz uygulamasıdır. Uygulama kullanıcının maksimum 6 saniyelik kısa videolar çekebilmesini sağlamaktadır.
Vine uygulamasını App Store’dan ve GooglePlay’den cihazlarınıza indirebilirsiniz. Uygulama iPhone 3GS ve sonrası cihazlar ile, iPad ve iPod Touch ve Android işletim sistemine sahip cihazlar tarafından destekleniyor. Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra kayıt olup profil oluşturmanız gerekiyor. Bunun için kendi e-mail’inizi kullanıp yeni bir profil oluşturabileceğiniz gibi, Twitter hesabınızla uygulamaya giriş yapıp hazırdaki profilinizi de kullanabilirsiniz.
2012 yılı içerisinde Twitter tarafından satın alınan Vine uygulaması kullanıcıların hizmetine sunulduğundan bu yana büyük ilgi gördü. Ünlü müzisyen Paul McCartney, komedyen Jimmy Fallon gibi popüler isimlerin yanında, GAP, General Electric gibi markalar ve CNN, NBC New York gibi basın kuruluşlarının uygulamayı kullanmaya başlaması Vine’ın popülerleşmesine fazlasıyla yardımcı oldu.
Web Site:Vine

Şuanlık paylaşımım bu kadar.İlerleyen vakitlerde inceleme fırsatı buldukça diğer sosyal paylaşım siteleri ve uygulamalarını bu sayfa içine eklemeye devam edeceğim.Umarım yeterli bilgiyi verebilmişimdir.

Not: Sosyal Medya sitelerini anlatmışken zararlarını da anlatayım ki ileride sizi ne gibi tehlikelerin beklediğini şimdiden görebilesiniz.

Link: Sosyal Medyanın Zararları

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın