Sosyal Medya’da Doğru Hashtag ( Etiket ) Kullanımı

Sosyal Medya’da Doğru Hashtag ( Etiket ) Kullanımı

Hashtag yani anahtar kelimeler ne işe yarıyor? Neden kullanılır? Birçok insan ve gördüğüm kadarıyla kendi yakın arkadaşlarımda buna dahil olmakla birlikte sosyal medyada doğru hashtag ( #etiket ) kullanmayı bilen insan sayısı ne yazık ki çok düşük.Şimdi bu yazımda sizlere sosyal medyada nasıl hashtag kullanılır onu anlatacağım.Bunu anlattıktan sonra umarım kendi yakın çevremde artık bu yanlışın devam etmediğini yavaş yavaş görmeye başlarım 🙂

Hashtag nasıl kullanılır?

hashtag kullanımı

hashtag kullanımı

Hashtag’ler içerikleri paylaşımlarınıza özel kelimelerle eklemenizi sağlamaktadır. Sizin paylaşmış olduğunuz özel kelimelerle ilgilenen diğer kullanıcılarla sizi daha da yakın hale getirir.  Hashtag oluşturmak için  # sembolünü oluşturduğunuz özel kelimenin önüne boşluk bırakmadan koyun. Genel’de cümle başlarında veya ortasında kullanılan hashtag’lere tıkladığınızda, hangi sosyal medya platformundaysanız o platform içerisindeki diğer benzer içeriklere ulaşmanız böylece mümkün olacaktır. Örneğin, sıkı bir Apple hayranısınız ve iPhone 4S almak istiyorsunuz. #iPhone4S şeklinde bir hashtag oluşturarak herhangi bir sosyal medya platformunda paylaştığınız, en güncel iPhone 4S fiyatlarına, iPhone 4S’in nerede satıldığına ve iPhone4S kullanımı ile ilgili başka kullanıcılarının yorumlarına kolayca ulaşabilirsiniz.4S’i görünce yazının çok eski olduğunu düşünmeyin.Kendim 4S kullanıcısı olduğum için böyle bir örnekte bulundum 🙂

Paylaşmış olduğunuz içeriklere çok fazla hashtag ( etiket ) yani anahtar kelimeler eklemeyin, bu durum içeriğinizin spam oluşturmasına yani  neden olacaktır.Araştırmalara göre 2 ve daha fazla hashtag’e sahip twit ve fotoğraflarda etkileşim düşmektedir.

#Çokuzunhashtagoluşturmayınlütfen: Etiketlerininizi kısa, öz, akılda kalıcı ve söylemesi kolay olsun. Eğer birden fazla iletişim kanalında aynı etiket kullanacaksınız,  kullanılacak kelime ve karakter sınırlamasına dikkat edin. Eğer başlığı uzun bir etkinlik için hashtag oluşturacaksınız, etkinliğin baş harfleri ile etiket oluşturabilirsiniz. Kullanacağız hashtag için önceden araştırma yapın. Paylaşmayı düşündüğünüz hashtag’in daha önce nerede ve hangi konuda kullanıldığını görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Eğer bir fotoğraf paylaşacak ve onun altına #hastag yazacaksanız #denizegittimçokgüzel , #sınavlaraçalışırkenkopmacalar veya #arkadasımlabirlikteamasradateknekeyfi gibi hastaglere asla ve asla başvurmayın.Bunlar yerine gittiğiniz gördüğünüz mekanların isimleri veya yapmakta olduğunuz uğraşın adlarını yazabilirsiniz #amasra #tekne #finaller gibi..

 

hashtag karikatür

hashtag karikatür

 Sosyal medya ile ilgili diğer yazımı okumak için tıklayın.

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın