Prof. Dr. Erman COŞKUN ile YBS üzerine Röportaj

Prof. Dr. Erman COŞKUN ile YBS üzerine Röportaj

 

Türkiye’deki sayılı Yönetim Bilişim Sistemleri Profesörlerinden biri olan Erman Coşkun aynı zamanda Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Üniversite eğitimi, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar programcılığıyla başlıyor ancak daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünü kazanınca tercihini işletmeden yana kullanıyor. Kısa bir süre özel sektörde (Onur Air ve Arkas Denizcilik) çalıştıktan sonra akademik kariyerin onun için daha cazip olduğuna karar verip yüksek lisans yapmaya başlıyor.ABD’ de Pace University’ de MBA sayısal yöntemler, Rensselaer Polytechnic Insitute’de Industrial and Management Engineering yüksek lisanları yapıyor ve daha sonra Rensselaer Polytechnic Instute’de Yönetim Bilişim Sistemleri ve Mühendislik Bilimleri alanında Doktora derecesini alıyor..

1.Yönetim Bilişim Sistemleri alanına nasıl yöneldiniz?

Yüksek lisansı yapmaya karar verdiğim dönemde, -ki Sakarya üniversitesinin yeni kurulduğu 1993 yılından bahsediyorum- yeni kurulan üniversitelerin hoca ihtiyacını karşılamak için yurt dışına burslu yüksek lisans ve doktora yapmaları için eleman gönderiyorlardı. Yurtdışında ilk önce sayısal yöntemler mastırı yaptım ama baktım ki orda sayısal yöntemler eskimiş ve Yönetim Bilişim Sistemleri diye yeni bir alan var. Doktoramı yaptığım hoca Yönetim Bilişim Sistemlerinde çok ciddi söz sahibi bir isimdi. Hocamın “Artık sayısal yöntemleri bırak gel, biz seni Yönetim Bilişim Sistemler hocası yapalım.Benim asistanlığımı yap” gibi telkinleriyle Yönetim Bilişim Sistemlerine yönelmiş oldum. Orda doktorayı bitirdikten sonra 2001-2008 arasında 5 yıl aralıklarla üniversitede YBS alanında hocalık yaptım ve 2006 yılında Türkiye’de 2007 yılında da ABD’de YBS doçenti oldum. 2008′de Türkiye’ye kesin dönüş yaptım ama Türkiye beni hala sayısal yöntemler hocası olarak bekliyordu. Döndüğümde dedim ki ben kariyerimi Yönetim Bilişim Sistemleri alanında yapacağım ama sayısal yöntemlerde de ders vermeye devam edeceğim.2011 yılında Sakarya Üniversitesi’nde YBS bölümünü kurdum.Yine 2011 yılında YBS alanında profesör ünvanını aldım.Halen hem YBS hem sayısal yöntemler alanında ders vermeye devam ediyorum.

2.Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ nün Türkiye’de bilinmemesini neye bağlıyorsunuz?

Çok değil 6-7 yıl öncesine kadarBoğaziçi ve Marmara Üniversiteleri dışında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü yoktu. Marmara da programın adı Almanca İşletme Enformatiği olarak geçiyor. Yönetim Bilişim Sistemleri adını kullanan sadece Boğaziçi idi.Bu iki okul az sayıda öğrenci alıyor, aldıkları öğrenciler de daha 3.sınıftayken büyük şirketlere staja gidiyorlar, iş teklifi alıyorlar. Dolayısıyla YBS faliyet alanı olarak kapalı bir kutu ya da ufacık bir alanda hareket ediyorlar. Diğer üniversitelerde YBS bölümleri açılmaya başlayınca ya da piyasadan bu alanda ihtiyaç belirince duyulmaya başlandı. 2002′ ye kadar Yönetim Bilişim Sistemleri Öğretim Üyeliği diye bir şey söz konusu değildi. Türkiye’ de 2002′ de doçentlik alanı olarak açılıyor. Hocaların ben de Yönetim Bilişimci olacağım demeleriyle Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün diğer üniversitelerde açılması hız kazanıyor ve yavaş yavaş piyasada duyuluyor.

3.Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencilerinin mezun olunca eksiklerini minimize edebilmeleri için lisans eğitimlerinde kendilerine neler katmalılar?

Bu bölüm interdis iplinel dediğimiz yani disiplinler arası bir alan. Bana göre Ybs’ nin olmazsa olmazı çok iyi bir işletmeci olmak. Çok iyi bir işletmeci değilseniz çok iyi programcı da olsanız çok iyi bir bilgisayarcı da olsanız bile çok iyi bir Ybsci olamazsınız. Benim sıralamamda ilk olarak işletme var kesinlikle. Onun üzerine bilişim bilgisi; mutlaka programlama olmak zorunda değil, programlama bilmenin çok büyük bir avantajı var. Kod yazmak değil yazılımcı olmak değil sadece mantığı anlayıp o bilişim projelerini yönetebilmek adına programlama anlamında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bir de analitik düşünceyi geliştiren endüstri mühendisliği gibi hem işletme hem işletmenin sayısal tarafından hem de bilişimin optimizasyon tarafını alan endüstri mühendisliği alanında çalışmalılar. Yani %40 işletme, %40 bilgisayar ve bilişimin diğer alanları, %20 endüstri mühendisliği alanında kendilerine bir şeyler katmalılar.

4.YBS mezunlarına İşletme alanında yüksek lisans yapmaları öneriliyor. Bu konudaki düşünceniz nedir?

İyi hazırlanmış bir müfredata sahip olan Ybs bölümünün mezunları yüksek lisansını işletme alanında kesinlikle yapmamalı derim.Neden derseniz; işletme yüksek lisansı yapacağınızda alacağınız dersler ile lisanstaki işletme dersleriniz %80 – %85 oranında örtüşecektir. O yüzden ben Ybs öğrencilerine kesinlikle MBI yapmayın derim. “Yurt dışına gidip MBI yapsam faydalı olur mu?” diyen öğrencilere ilk olarak olmaz derim belki etiket olarak olabilir. Ama size hiçbir şey katmaz. Çünkü sen zaten 4 sene boyunca o dersleri gördün. 1 sene boyunca gördüğün dersleri pekiştirmenin bir anlamı yok. Bu zaman zarfında teknik tarafınızı köreltmiş olursunuz. Bu nedenle de kesinlikle yapmamaları gerektiğini düşünüyorum.Bunun yerine computer science, endüstri mühendisliği gibi alanlarda yüksek lisans sizi daha fazla geliştirecektir.

5.Erasmus gibi kısa dönemli programlar İngilizce’yi öğrenmek için etkili bir yol mudur sizce?

Erasmus gibi müthiş bir fırsattan %100 faydalanın. Keşke bizim dönemimizde de olsaydı. Kullanmayı bilirseniz yabancı dili geliştirmek için çok çok mükemmel bir araç.

6.YBS mezunları için İngilizce dışında ikinci bir dile ihtiyaç var mı sizce?

Bence İngilizce dışında 2.bir dile gerek yok. İngilizceyi daha da ilerletin. 2.dile harcayacağınız enerjiyi gidin İngilizceye verin. İngilizce bilirseniz dünyanın neresine giderseniz gidin hem bilişim alanında hem kültürel anlamda anlaşırsınız. Ben bir çok ülkeyi gezdim şimdiye kadar dil konusunda hiç sıkıntı çekmedim. Mutlaka birileri İngilizce konuşuyor.Dış ticaretle uğraşacaksanız Çince Rusça ama siz YBS’ci iseniz İngilizce yeterli.Eğer ille de dil diyorsanız gidin Programlama dili öğrenin.

7.YBS okuyan öğrencilere hangi alanda uzmanlaşmalarını tavsiye edersiniz?

Bu biraz kişisel tercihlere göre değişiyor. İş zekası bence Türkiye’ de gelecek 10 yıl iş zekası konusunda çok büyük patlamalar olacak. Kurumsal kaynak planlama ve VIP – İIP sistemleri orda çok büyük bir açık var tabi sizin için 10 yıllık süreçte bakıyorum 10 yıl sonra bunlar değişebilir. Modası geçmeye başlayabilir. Son olarak Sosyal medya. Sosyal medyanın size sağladığı çok farklı fırsatlar var, iş imkanları var. Bunların herhangi birini değerlendirebilirsiniz.Bir de akademisyenlik benim ciddi olan Ybs öğrencilerine çok fazla para peşince olmayan ama iyi bir kariyer peşinde olan tüm ybs öğrencilerine tavsiyemdir.

8.Son olarak 1.Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi hakkında görüşleriniz nelerdir?

Zirve, benim beklediğimden çok çok üst düzeyde gerçekleşti. Ben böyle bir kalabalık, bu kadar istekli katılımcılar göreceğimi düşünmüyordum. Eksikleri var mıydı?Mutlaka vardı. İlk olarak akademik tarafı çok zayıf kalmış. Belki bu zirve için doğru olabilir. Çünkü sizin %80 niniz özel sektörde iş bakacaksınız. Özel sektör temsilcileri biraz daha dikkatli seçilebilirdi. Belki ilk günün sabah oturumunu en azından akademik konulara ayrılabilirdi. Geriye kalan 3 oturum da yine piyasadan gelecek kişilerle doldurulabilirdi. Ama ben yine de kurum seçerken konuşmacı seçerken biraz daha size vizyon katacak biraz daha geniş açıdan bakmanızı sağlayabilecek katılımcılar seçilebilseydi daha verimli olurdu diye düşünüyorum. Ama ilk zirve için mükemmeldi diyebilirim. Not vermem gerekirse 100 üzerinden 95. Ve son olarak şunu söyleyeyim her yıl bu organizasyonun tek bir üniversitenin tarafından değil de sanki bütün üniversiteleri dolaşması; hem bölüm açısından hem üniversiteler açısından daha verimli olur diye düşünüyorum.

Röportajı Yapan: Gönül SEKENDUR

Kaynak: www.gonulsekendur.com

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın