PHP’den Dünyaya Tekrardan “Merhaba”

PHP’den Dünyaya Tekrardan “Merhaba”

Yazıya başlamadan önce PHP’ nin ne olduğunu size kısaca anlatayım.

PHP (Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış  HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

Yukarıdaki satırdan olur da bir şey anlayamamış arkadaşlar için; PHP son dönemde oldukça popüler olan açık kaynak kodlu bir web tasarım kodlama dilidir. Gördüğünüz bir çok site bu dil kullanılarak oluşturulmaktadır. En basitinden şuan dünyada 1,6 milyar insanın kullanmış olduğu Facebook PHP dili ile kodlanmış bir web sitedir.

giphy

PHP uzun zamandır öğrenmek istediğim bir dildi. Fakat bir türlü uygun ortamı kendime yaratıp öğrenmeye başlayamadım. Nihayet dün itibariyle (13 Haziran 2016) öğrenmeye ilk adımı atıp gerekli yazılımları bilgisayarıma kurdum.Bundan böyle her gün bir bölüme vakit ayırarak, bir ay sonunda üzerinde projeler geliştirecek düzeye ulaşacağımı umut ediyorum. Şuan 2. günündeyim ve oldukça zevkli geçiyor. Benim gibi aranızda başlamak isteyip de karar verememiş arkadaşlar var ise mutlaka gün geçirmeden öğrenmeye başlamanızı tavsiye ederim.

Yeni bir yazılım dili öğrenmeye başladığınız zaman, programlamaya ilk başladığınız gibi zorlanmıyorsunuz. Bunu test ettim ve onayladım :). Gerçekten de öyle. Daha önce PHP ile ilgili hiç kod derlememiş biri olarak şuan hiç zorlanmadığımı açıkça belirtmeliyim. Değişen sadece kodladığınız satırlardaki ana kodlar. Onun dışındaki her şey aynı. Birinde Console.WriteLine yazarken diğerinde echo yazmak yatiyor. Diğer tüm satılar sizin hayal gücünüz ve istekleriniz doğrultusunda şekilleniyor.

 

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın