NBUY ve Sonrası – İş Başlangıcı ve Kurs Değerlendirme

NBUY ve Sonrası – İş Başlangıcı ve Kurs Değerlendirme

Merhaba arkadaşlar,

Son yazımı yaklaşık 2 ay önce yazmışım. O zamandan beri neredesin diye soracak olursanız-ki sormazsınız ben yine de anlatayım 🙂  Çok yoğun geçen bir 5 aylık kurs  serüvenimi tamamladım. Aramızda belki yazıyı ilk defa okuyacaklar olur o yüzden tam olarak buraya tıklarsanız kursum hakkında az çok bilgi edinmiş olursunuz.

Kursumun başladığından bu yana hemen hemen her gün (belirli hafta sonu günleri hariç) 08.00 – 08.30 da uyanıp ödevim varsa onla uğraştım yoksa da kursa gidip orada önceki günü tekrar ettim. İlk başlarda “kurs bitmeyecek galiba” diye düşünürken sonlara gelince “ne ara son günlere geldik” diye düşündüm. Kursu aldığım sırada sadece Veri Analizi ve Raporlama Eğitimi almakla kalmayıp aynı zamanda TTT yani Train The Teacher diye adlandırılan BilgeAdam’ın işe almak üzere düzenlediği Yazılım Eğitmeni Eğitme Programına da dahil oldum. TTT eğitimim hafta içi yalnız 2 gün olmasına rağmen 2 eğitim aynı güne denk geldiği zamanlarda sabah 10.00 da gelip akşam 22.00 de çıkmak zorunda kalıyordum.  İstanbul şartlarında düşününce sabah 10.00 da bir yere varmak için evden en geç 09.00 da çıkılması gerekiyor. 09.00′ da çıkmak için de 08.00 de kalkmak gerekiyor. Yani kısacası sabah 08.00 akşam 23.00 arası zamanımı kursta harcıyordum.

nbuy-yorgun

An itibariyle 2 eğitimimi de tamamlamış bulunmaktayım. 12 Aralıkta biten kursum sonrası iş başvuruları yapmaya başladım. Kurs kadar olmasa da en az onun kadar yoğun geçen iş görüşme sürecine başladım. İlk başlarda firmaların dönüş yapmamalarından şikayetçiyken bir anda günde 2 görüşme yapacak duruma geldim. Sonuç olarak 2 Ocak 2017 itibariyle veri analizi ve raporlama uzmanı olarak işe başladım.

BilgeAdam’dan almış olduğum kursum bana kazandırdıklarına gelecek olursam,

 • İlk olarak şunu belirtmeliyim ki çok çok daha iyi bir eğitim olabilirdi ancak yine de iyi ki kursa katılma şansı elde ettim diyebilirim.
 • Üniversite yılları boyunca almış olduğum programlama derslerini ( SQL Server, C#,HTML,CSS ) tekrar etme fırsatı yakalarken aynı zamanda yeni diller de ( JavaScript, HTML5,Excel VBA – Macro ) öğrendim.
 • Yeni projeler  geliştirdim.
 • Kendi sektörümde çalışacak ve çalışmakta olan bir çok arkadaş edindim.
 • Scrum çalışma yapısını öğrendim.
 • Azimle ve planlı bir şekilde devam ettikten sonra günlük 15 saat de çalışsam yorulmamayı öğrendim.
 • Gece 4,5 lere kadar verilen proje ödevleriyle uğraşıp sabah yine 08.00′ de ayakta olmayı öğrendim.
 • Topluluk önünde sunum yapma yeteneğimi ve herhangi bir konuda eğitim verme yeteneğimi geliştirdim. (TTT Eğitimi kapsamında)

Yukarıda yazmış olduğum maddeler sadece kursun çabasıyla olmuş şeyler değildir. Aynı zamanda kendi çabam ve istekli oluşumdan kaynaklı öğrendiğim bilgileri de listeye ekledim.

Not: Eğitim sürecinizde mutlaka TTT eğitimlerine katılmaya özen gösterin. BilgeAdam’ da işe başlama niyetiniz olmasa bile sunum yeteneğinizi güçlendirmek için çok önemli bir fırsat. Yalnız şunu da belirtmeliyim, TTT eğitimi ve Veri Analizi ve Raporlama eğitimleri aynı anda oldukça yoğun geçiyor. TTT düşünen arkadaşlar şimdiden bu yoğunluğa kendilerini alıştırsınlar.

Ben kursa katılmak için Muğla / Fethiye’ den gelip Istanbul’da ev tuttum. İstanbul’ da ikamet eden arkadaşlara tavsiyem bu ve benzeri kursları kesinlikle kaçırmayın. Yazıyı okuduktan sonra hala aklında soru işareti kalmış olan arkadaşlar olursa bana ekranın sağ üstünde bulunan “Takip Edin” butonundan ulaşabilir kullandığım sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz veya yorum kısmında sorularınızı iletebilirsiniz.

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. Deniz
  May 29, 2017 at 5:36 pm
  Cevapla

  Ben de bu programa katilmayi dusunuyorum kararsiz kaldigin kisim isE sistem muhendisligi mi yoksa yazilim(java) muhendisligi mi?(elektronik muhendisiyim)

  • Uğur Özdemir
   Uğur Özdemir
   May 31, 2017 at 9:56 am
   Cevapla

   Merhaba Deniz,

   İki alanda birbirinden bağımsız alanlar. Dolayısıyla sizin öncelikle hangi işi yaparken daha çok keyif alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu kararı verdikten sonra seçeceğiniz alanı da belirlemiş olacaksınız.

Bir cevap bırakın