Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Programındayım

Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Programındayım

Bir arkadaşım sayesinde haberimin olduğu Microsoft sertifikalı Veri Analizi & Raporlama programına “imkansız ama yine de denemekten zarar çıkmaz” düşüncesiyle CV göndererek başvuru yapmıştım. Program 5 ay sürüyor ve bu süre boyunca C#, Sql ve belirli test yazılımlarının eğitimini görüyorsunuz. CV gönderdikten bir hafta sonra mülakat tarihini kendim belirlemem gerekiyordu. İlk olarak askerlik görevimi yerine getirip daha sonrasında böyle bir eğitime gitmeyi daha uygun görsem de daha sonra böyle bir fırsatı belki de yakalayamayacaktım. Bu yüzden bir an önce mülakat tarihini belirleyip Bilge Adam’a geleceğim tarihi bildirdim.

Mülakat

14 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’a mülakat için ayak bastım. Görüşme yapacağım şube Bakırköy’de idi. Şubeyi bulmak kolay olmadı. Çünkü Google Maps’ de şubenin konumunu 3 yıl önce kullandıkları yer olarak gösteriyordu. Şubeyi bulduktan sonra görüşmeyi gerçekleştirdim. Görüşme sonrasında “değerlendirmeye alınacağımı, eğer seçilirsem 2 gün sürecek olan ön eğitim programına katılma hakkı kazanacağımı” söylediler.

Henüz yolun başında gibiydim. Süreç oldukça uzun bir zamanı kapsıyordu aslına bakarsanız. İlk önce mülakat, ardından 2 günlük ön eğitim programı – eğitim süresince 3 adet yazılı sınava girilecek – ve başarılı olunması halinde kursiyer olarak seçilecektim.

2 Günlük Ön Eğitim ve Sınavlar

Mülakattan bir hafta sonra maillerimi kontrol ederken yüz yüze görüşmemin başarılı olduğunu ve ön eğitim programına katılmaya hak kazandığımı yazan maili gördüm. Böyle bir eğitim için bu aşamaya gelmek bile kendimce büyük başarıydı.

10 Temmuz 2016 günü tekrar İstanbul’a geldim. Eğitimim 11-12 Temmuz’da olacaktı. İlk eğitim günü 3 adet yazılı sınavla karşı karşıya geldik. Bu sınavlar Yetenek (IQ Testi benzeri), İngilizce (25 soruluk, grammer ağırlıklı, başlangıç seviyesinde) ve Karakter-Kişilik Analiz testinden oluşuyordu. İlk günün ardından da 2. gün kısa bir Algoritma eğitiminden sonra JavaScript’ de dama tahtası yapmamız istendi. Çok şükür ki fazla sorun yaşamadan hepsini atlatıp eğitimi tamamladım.

KAZANDIM !

2 gün süren eğitim sonrasında yine kazanıp kazanmadığımı haber verecek olan maili beklemeye koyuldum. Normalde her gün mail hesabımı kontrol eden bir birey olmama rağmen bu alışkanlığımı her saat kontrol etmeye dönüştürdüm. Bekledim bekledim ama mail gelmedi.. “Galiba kazanamadım” diye düşünürken bir anda telefonum çaldı ve eğitimi kazandığımı öğrendim. Abartısız söylüyorum aldığım haberler arasında belki de beni en mutlu eden haberdi. Belirlediğim kariyer hedefime adım adım yaklaştığımın bir habercisiydi bu haber. Umarım eğitimim, kariyer hedeflerim doğrultusunda bana çok şey katar.

İlk süreçte düşününce çok uzun bir yol gibi görünüyordu ve aslına bakarsanız eğitimi kazanacağıma çok ihtimal vermiyordum. Çünkü bu tarz programlara katılım sayısı epey fazla oluyor ve o kadar insan arasından seçilmek pek de kolay olmuyordu.

Siz, siz olun hedeflerinizden asla vazgeçmeyin. Hayallerinizi koşarak yakalayamıyorsanız, uçmayı öğreneceksiniz.

Güncelleme: Arkadaşlar eğitimimi 12 Aralık 2016 itibariyle  tamamlamış bulunmaktayım. Eğitimime yönelik değerlendirme yazıma ulaşmak için  buraya tıklayabilirsiniz.

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. halil
  Tem 18, 2017 at 10:20 am
  Cevapla

  merhaba,ÖN EĞİTİM SINAV SORULARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ VE ÖN EĞİTİM SÜRECİ HAKKINDA?

  • Uğur Özdemir
   Uğur Özdemir
   Tem 19, 2017 at 5:41 am
   Cevapla

   Merhaba Halil, 3 sınav yapılıyor. 1. si IQ Testi benzeri bir sınav, 2. ingilizce sınavı (grammer ağırlıklı, başlangıç seviyesinde bir sınav) ve 3. sınav da karakter analizi. 3. sınav aslında bir sınavdan çok sizin analizini yapmak amacıyla yapılıyor.

 2. Büşra
  Tem 18, 2017 at 11:20 pm
  Cevapla

  MeRHABA, nbuy PROGRAMI İÇİN BİLGEADAM A MÜLAKATA ÇAĞRILDIM. MATEMATİK BÖLÜMÜ MEZUNUYUM. bU KURS İÇİN SIFIRDAN VERİLEN BİR EĞİTİM OLDUĞUNU SÖYLEDİKLERİ İÇİN BAŞVURDUM ÇÜNKÜ SIFIRIM 🙂
  SADECE BÖLÜM DERSLERİMDE GRAFİK ÇİZMEK İÇİN KULLANDIĞIMIZ MATLAB A VE İNT STRİNG VS TANIMLAMALARLA JAVA’YA AŞİNAYIM. SİZE MÜLAKATTA DAMA YADIRDIKLARINI DUYUNCA AÇIKCASI KORKTUM. YENİ MEZUN OLDUĞUMDAN MÜLAKAT TECRÜBEMDE YOK. KURSA GİTMEDEKİ ÖNCELİKLİ AMACIM ANALİST OLMAK. SİZE SORMAK İSTEDİĞİM, KURSTAKİ ÖĞRENCİLERİN SEVİYELERİ NEYDİ? ŞANS ESERİ MÜLAKATI GEÇSEM BİLE ORADAKİ KURSİYERLER DONANIMLI BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ ÖĞRENCİLERİNDEN Mİ OLUŞUYOR? BANA UYGUN MUDUR?

Bir cevap bırakın