Kötü Geçen Bir İş Görüşmesi Nasıl Kurtarılır?

Kötü Geçen Bir İş Görüşmesi Nasıl Kurtarılır?

Bazen en deneyimli adaylar bile iş görüşmesinde kendini zor durumda bulabilir. Görüşmeciden gelen olumsuz tepkiler veya tepkisizlik, moralinizi bozsa da bu durumu hafifletmek mümkün.İşte bunu yapmanın yolları;

1-)İş için nitelikli olmadığınızı farkettiniz

reactions-gif

Eğer başvurduğunuz işin sizin için uygun olmadığını anladıysanız, bu konuda dürüst olmanız gerekiyor. Görüşmeciye bu işle ilgili neler düşündüğünüzü açıklayın ve farklı pozisyonların size daha uygun olduğunu belirtin. Evet, o işe kabul edilmemiş olursunuz ama dürüst olduğunuz için konuşmayı bu yöne çevirmek sizi dezavantajlı konumdan çıkarır. Ve kendinizi daha iyi hissettirir.

2-)İK uzmanı beden diliyle sizden etkilenmediğini gösteriyor

ugurozdemir.org


Görüşmecinin sizden etkilenmediğini kişinin beden diline bakarak anlayabilirsiniz. İşveren sizden gözlerini kaçırıyorsa, sesli bir iç çekişle size endişeli bakıyorsa, cevaplarınız için ek bilgi ve açıklama istemiyorsa, o kişi sizden etkilenmemiş demektir. Eğer görüşmeci açıklamanızla ilgili ek bilgi istiyorsa düşüncelerinizi daha anlaşılır bir dille anlatmaya çalışın. Başarılı olamasanız bile görüşmeden sonra işverene bir teşekkür notu yollayın. Bu sizin akılda kalmanızı sağlayacaktır.

3-)İK uzmanı ilgisiz yorumlar yapıyor

patron1


Bir şeyler yanlış gidiyorsa bu her zaman adayın suçu değildir. Bazen görüşmeci konuyla ilgisi olmayan sorular sorup, tartışmalı bir yorum yapabilir. Burada önemli olan, özgüveninizi korumaktır. Görüşmeciye uygun cevaplar vermek sizin bu iş için neden önemli olduğunuzu gösterecektir.

4-)Kötüye gittiğini hissetmeye başladınız
Eğer hisleriniz görüşmenin kötü gittiğini söylüyorsa bunu görüşmeciye bir şekilde ifade edin. Bu cesaretinizden dolayı İK uzmanı büyük ihtimalle size yapıcı eleştiride bulunur. İyi gitmeyen bir görüşmeyi kurtarmak için mülakata gitmeden önce mutlaka iş tanımını ve özetini gözden geçirin. Başvuru yaptığınız şirketi, pozisyonu, ilgili bölümü araştırın. Hazırlıklı gidin.

 Kaynak: isyasami.yenibiris.com

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın