Javascript – Karar Yapıları

Javascript – Karar Yapıları

Her yazılım dilinde olduğu gibi Javascript’te de karar yapıları vazgeçilmez kodlar arasındadır.

IF –ELSE –ELSE IF: Bir koşul tanımlarken cümlede “eğer” kullanıyorsak kod yapısında mutlaka if kullanılmalıdır.

Örnek:

 

Yukarıdaki örnekte görmüş olduğunuz gibi sayi değişkenimiz 5’ten küçük olmadığı için if döngüsünü işleme almadan direk olarak else kısmına geçerek ekrana “sayı 5’den küçük değil” yazacaktır.

SWITCH – CASE: Bu kod yapısı da if – else benzeri yapıdadır. Tek farkı sadece bir koşul geçerli iken çalışmasıdır.

NOT: If – Else ile Switch Case’in farkı if-else de koşul sağlandığı sürece program çalışmaya devam eder. Switch case de ise koşul bir kere sağlandıkten sonra işlem tamamlanır ve tekrardan devam etmez.

Kullanım şekli:

 

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın