ERP – Kurumsal Kaynak Planlama Modülleri – Kısaca Tanıtım

ERP – Kurumsal Kaynak Planlama Modülleri – Kısaca Tanıtım

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar. Üniversiteden mezun olmamın ardından kısa bir süre sonra İstanbul’da bir yazılım firmasında işe başladım. Çalıştığım firma ERP yani türkçe karşılığı kurumsal kaynak planlaması alanında projeler geliştiriyor. Yaklaşık 20 yıldır bu işle uğraşıyorlar. Bende yaklaşık 3 haftadır bu firma bünyesinde bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. İşe ilk olarak üretilen modülleri öğrenmekle başladım ve sizlere de bu alanda meraklı olan arkadaşlar için öğrendiğim bilgileri özet olarak anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak bu yazımda hangi modül ne amaçla kullanılıyor bunun cevabını vereyim. Umarım sizler için faydalı bir yazı olur.

En çok kullanılan temel erp modülleri;

1 – Malzeme (Stok) Yönetimi
2 – Satış ve Dağıtım Yönetimi
3 – Kalite Yönetimi
4 – İnsan Kaynakları Yönetimi
5 – Finans Yönetimi
6 – Üretim Planlama ve Kontrol Yönetimi
7 – Tedarik Zinciri Yönetimi
8 – Satın Alma Yönetimi
9 – CRM – Müşteri İlişkileri Yönetimi
10 – Proje Yönetimi

1) Malzeme (Stok) Yönetimi

malzeme yönetimi

malzeme yönetimi

Satın alınan malzemelerin depoya girişinden, ürün olarak müşteriye satılmasına kadar olan stok süreçlerini kapsamaktadır. Kurum bünyesinde bulunan stoklara ait bilgileri toplayan, işleyen ve raporlayan bir sistemdir.

2) Satış ve Dağıtım Yönetimi

Müşteriden mamül siparişlerinin alınıp; üretimden teslimine kadar olan süreci kapsamaktadır.

3-) Kalite Yönetimi

Kalite sertifikasyonunun gereksinim duyacağı tüm takip adımlarının izlenmesini ve yönetilmesini kapsamaktadır. Kalite standartlarına aykırı tüm kalemlerin sistem tarafından takip altına alınması ve gereken durumlarda reddedilmesi ve ardından hata düzeltici çalışma formlarının hazırlanması işlemleri bu modül üzerinde gerçekleştirilmektedir.

4) İnsan Kaynakları Yönetimi

Çalışan personellerin işe alınımlarından kariyer planlamasına ve eğitim çizelgelemesine kadar modern insan kaynakları yaklaşımlarının tüm stratejik noktalarını kapsamaktadır.

5) Finans Yönetimi

Finansal hareketlerin, borç ve alacak takibinin, vadeli işlemlerin takip ve kayıt edildiği bir yönetim modülüdür. Bu modülde genel muhasebeden bütçelendirmeye, sabit kıymetlerden maliyet muhasebesine kadar tüm finansal operasyonları kapsamaktadır.

Birçok ERP firması finans yönetimini genel muhasebe ve maliyet muhasebesi olarak ayrı ayrı ele almaktadır ve buna göre geliştirmektedirler.

6) Üretim Planlama ve Kontrol Yönetimi

Pazarın gereksinimleri ile müşterilerin siparişlerini en uygun şekilde üretimi planlamayı, izlemeyi, maliyetlendirmeyi ve kontrol etmeyi kapsamaktadır. Daha geniş anlamda satış ve operasyonların planlanması, kısıtlamalara dayalı planlama, malzeme kaynak planlaması, üretim kontrolü, talep yönetimi, devam eden işlerin yönetimi ve kapasite planlaması faaliyetleri gerçekleştirilir.

7) Tedarikçi Yönetimi

Şirket içi, şirket dışı ve şirketler arası minimum stokla zincir içindeki bütün katılımcıların arasında anında bilgi akışı, lojistik zinciri, uygulamaya hızlı geçiş, kapasitelerden en iyi şekilde yararlanma ve çabuk reaksiyon olanakları bu modül çerçevesinde sağlanmaktadır.

8) Satınalma Yönetimi 

İşletmeye  bölümlerden gelen malzeme gereksinim taleplerinin belirlenmesi,  satıcı firmaya bildirilmesi, takip edilmesi ve teslim alınması süreçlerini kapsamaktadır. İşletmenin yapacağı tüm envanter, hizmet alınları ile yapılacak giderleri ve bunların sonuçlarını eş zamanlı takip eden bir yönetim bileşenidir. Bu bileşen sipariş, finansman ve genel muhasebe modülleri ile gerçek zamanlı (eş zamanlı) çalışmaktadır.

9) CRM – Müşteri İlişkileri Yönetimi

CRM

CRM

Müşterilere yönelik teklif ve kararların büyük bir esneklik ve müşterilerle etkileşimli ilişki içinde yönetilmesine olanak sağlamaktadır. Müşterilerle ilişkileri ilgilendiren faaliyetlerin tek elden planlanmasını ve organize edilmesini sağlayarak planlama ve organizasyon hatalarından kaynaklanan müşteri memnuniyetsizliklerini en aza indirgemeyi hedeflemektedir.

10) Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Proje tipi iş yapan firmalar için geliştirilmiş olan bir yönetim modülüdür. Projeye ait tüm faaliyetler, belgeler, satın alımlar, maliyetler ve kaynaklar proje yönetimi bileşeni ile takip edilir. Muhasebe ve finans bileşeni ile entegre çalışmaktadır.

Projeye ilişkin her türlü planlanan ve gerçekleşen maliyetler kolaylıkla belirli proje adı altında kayıt altında tutulmaktadır.

Diğer yazılarımı okumak için buradan anasayfaya dönebilirsiniz. —>> AnaSayfa

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. Erp modülleri
  Kas 6, 2018 at 8:20 am
  Cevapla

  Hocam gerçekten de ERP modülleri bu tarz ihtiyaç sahibi kurumsal firmalar için bir nimet niteliğinde. Bizde yazılım ile çok ilgilendik ve bizde buna canlı olarak şahit olduk. her firmanın ihtiyacını karşılayacak ayrı ayrı modüller gerekebilir. listelediğiniz modüller gerçekten çok önemli modüller, emeğinize sağlık.

  • Uğur Özdemir
   Uğur Özdemir
   Kas 6, 2018 at 8:43 am
   Cevapla

   Zaman ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Saygılarımla.

Bir cevap bırakın