Elimden Geçen Emektarlar ( Mobil )

Elimden Geçen  Emektarlar ( Mobil )

Aşağı yukarı 11-12 yıldır cep telefonu kullanmaktayım. Orta okul yıllarında başlayan bu serüven hala sürekliliğini koruyor. İlk zamanlar sadece aramak ( arama dediğime bakmayın, çaldırıp kapatmak ) ve sms amacıyla kullandığım cihazlar zamanla müzik dinlemek,resim – video çekmek, oyun oynamak ve internete girme amacıyla kullandığım cihazlara dönüştü. Bu durumda teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle gerçekleşti.

İlk Göz Ağrım: Nokia 3310

3310_ugurozdemirorg

İlk telefonum annemle ortak kullanmış olduğum Nokia 3310’du. En önemli özellikleri çağrı yapmak, mesaj atmak ve telefon defterinden melodi kodlayarak yeni zil sesi yaratmaktı.Aşağı yukarı bi 6 ay kullandım. Şunu hiç unutmam; o zamanlar sınıfta birkaç kişide telefon vardı ve ben boş bir dersimizde elimde telefonla sınıfa müzik açıyordum. 3310’un zil sesini hepiniz bilirsiniz. Öyle yokluk zamanlarından geçtik biz 🙂

2. Emektar: Siemens A65

A 65 Lifestyle StillsDeutschEinfach zu bedienen, einfach stylish – das Siemens A65 ist das Handy für die einfache mobile Kommunikation. Mit dem Vier-Wege-Navigationstaste unterhalb des Farbdisplays bewegt man sich bequem durch die einzelnen Menüs. Die großen Tasten ermöglichen das Wählen ohne Fehlgriff. Für spontane Schnappschüsse braucht man nur die kleine ansteckbare Digitalkamera mit Blitzlicht. Mit wenigen Tastenklicks gehen die schönsten Bilder als Multimedia-Nachricht (MMS) dann an Freunde und Bekannte.EnglischSimple, stylish and easy to use, Siemens mobile presents the new A65 handset. With a large, easy to use 4-way navigation key and 4K color screen, the A65 offers simple communication for phone users wherever they are. With an optional clip-on camera with flash, users can send and receive treasured moments with friends making the A65 perfect for those who need simple and easy, yet multi-functional mobile communication.

8. Sınıfın başında annemin almış olduğu bu telefon benim için adete o zamanın amiral gemisi niteliğindeydi. Düşünsenize renkli ekran, polifonik bir zil sesi ve en önemlisi 0.3 megapixel bir kameraya sahipti. Kamerası da şimdiki telefonlar gibi dahili değil harici kameraydı. Buna rağmen benim için çok değerliydi. Bu cihazım da aşağı yukarı 1 yıl kadar arkadaşlık etti bana.

3. Emektar: Nokia 6600

nokia-6600-ugurozdemirorg

6600 Nokia’nın devrim niteliğinde üretmiş olduğu bir cihazıydı. Dahili bir kamera – o zamanın en iyisi, mp3 çalma özelliği, büyük bir ekran ve arttırılabilir hafıza özelliğiyle o zamanların en gözde telefonlarından biriydi. Yanlış hatırlamıyorsam 128 megabyte bir hafıza kartım vardı ve içine dünyaları sığdırıyordum. GPRS sayesinde internete girip oyun, resim ve müzik indirmeye o yıllarda bu telefon sayesinde başlamıştım. Sevmediğim yönleri ise büyük olması ve üzerinde joystick bulundurmasıydı. Joystick’i 5,6 ayda bir bozulur tekrar yaptırmak zorunda kalırdım. Bu cihazı da yaklaşık 2 yıl kullanmıştım.

4. Emektar: Sony Ericsson K750i

sony-ericsson-k750i

Kullanırken en çok keyif aldığım telefonum Sony Ericsson K750i di. 2.0 megapixel bir kamera şimdiki HD kameralarla aynı nitelikteydi. Fotoğraf çekme sevgim o zamanlarda oluşmaya başladı. Ses kalitesi ve java desteğiyle çalıştırmadığı hiçbir uygulama yoktu. Bu modelde de joystick bulunmasına rağmen hiçbir sorun yaşamadan uzun süre kullanabildim kendisini. Sorunu olan tek bölgesi arka kapağının bir süre sonra yerine oturmamasıydı. Onu da altına kağıt sıkıştırarak çözmüştüm. Bu cihazın iyi anıları olduğu kadar bende kötü anıları da var. Alma sürecinde annemle yaşadığım problem aklıma geldikçe hala bir hüzünlenirim.

5. Emektar: Nokia Xpress Music 5130 Red

nokia-5130-xpressmusic

K750i ‘yi bir arkadaşımla takas ederek sahip oldum bu modele. Aslında k750i modelini çok seviyordum ancak arkadaşım bendeki telefonu çok beğendiği için kendisini kıramayıp telefonumu vermiştim ve karşılığında o da bana bu telefonu vermişti. Özellikleri hemen hemen k750i ile aynıydı. Normal telefonlardan farkı müzik ses seviyesinin diğer telefonlara oranla biraz daha fazla olması ve telefonun yan taraflarında play, pause, stop, next ve preview tuşlarının bulunmasıydı. Bu tuşlar müzik dinleme esnasında müzik çaları açmaya gerek kalmadan fonksiyonları tuşlar aracılığıyla gerçekleştirmeye yarıyordu. Eski telefonumdan tek eksiği bir Flash’a sahip olmamasıydı.

6. İlk Basmatik Telefonum: Nokia 5800 Grey

Nokia-5800-Navigation-Edition-376

Başlıkta dokunmatik kelimesi yerine basmatik kelimesini kullandım. Bunun sebebi ise gerçekten dokunmanın yetmemesiydi. Normal dokunmaya nazaran biraz daha sert basmak gerekiyordu ekrana. Aldığım sıralar Türkiye’nin en popüler telefonuydu. Sokaktan geçen her 2 kişiden biri bu cihaza sahipti ve o zamanlar “5800’ı Belediye mi dağıtıyor?” espirileri dolaşıyordu ortalıkta. Hafıza kartlarında GB kavramı bu modellerden sonra kendini göstermeye başlamıştı. Müzik ve video kalitesinden oldukça memnundum. 2 yıl-belki biraz daha fazla bu cihazı kullandım.

7. İlk Android Telefonum: Sony Ericsson Xperia Miro 

sony-xperia-miro

Gerçek anlamda ilk dokunmatik telefonum bu modeldi. 5800’a kıyasla oldukça yumuşak bir dokunmayı algılama özelliğine sahipti. İlk zamanlar eski telefonumdan kalan basma alışkanlığım zamanla yerine dokunmaya bıraktı. Ön kısmında bulunan bildirim ışığı telefonun en beğendiğim yönlerinden biriydi. Çok ince ve zarif bir tasarımı olduğu için çoğu zaman cebimde olduğunu unutuyordum. Beni tatmin etmeyen tek yönü ekran çözünürlüğüydü.

8. Emektar adayı: Iphone 4S Black

125071127-2-apple_iphone_4s_8gb_black_akilli_telefon

Üniversite 2. sınıf yazında almış olduğum bu cihaz şimdiye kadar kullandığım cihazların en iyisiydi. Yazılımı, ses kalitesi ve donanımsal özellikleri gerçekten oldukça tatmin ediciydi. Hala da bu telefonu kullanmaktayım. Tek sorunu Android cihazlarındaki özgürlüğü bu modelde yaşayamamış olmam. Bunun sebebi de işletim sistemlerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Ben çok sık zil sesi değiştiren bir bireydim ancak bu telefonu aldıktan sonra o alışkanlığımı yitirdim. Çünkü IOS cihazlarda zil sesi ve tema değiştirme özelliği ne yazık ki yok. Sadece cihazın üstünde yüklü gelen zil seslerini kullanabiliyorsunuz. IOS 7 sürümünden sonra bir nebze olsun zil sesi sorunuma çözüm gelmiş oldu ancak ben zil sesi değiştirmemeye ve klasik telefon seslerini kullanmaya alıştım. Eski cihazlarımda yılda bir mutlaka telefonuma veya hafıza kartıma ne kadar dikkat edersem edeyim virüs bulaşırdı ancak bu modelde öyle bir durum olmadı. Bunun sebebi ise güvenli bir işletim sistemine sahip olmasıdır. Android’den IOS’ a geçecek arkadaşlara tavsiyem; eğer telefonunuzu sürekli özelleştirmek istiyorsanız tercihinizi Android cihazlardan yana kullanın. Şunu da belirtmeliyim. Bu cihazlar gerçekten eskimiyor. Güncelleştirmeler sayesinde telefonunuz sürekli güncel teknolojiyle birlikte yol alıyor. Yaklaşık olarak bu ürünün piyasaya çıkalı 5 yıl olmasına rağmen hala yeni çıkan uygulamaları AppStore’dan yükleyip rahatlıkla kullanabilmekteyim.

Özet:

Şimdiye kadar 8 adet telefon kullandım. Bu sayı aslında daha fazla ama geçici olarak kullandığım cihazları buraya yazmaya gerek duymadım. Kullanmaktan en çok keyif aldığın markalar hangileri diye soracak olursanız iPhone ve Sony derim. Çünkü gerçekten müşterinin ihtiyaçlarını biliyorlar ve cihazları diğer cihazlara oranla teknolojinin hızı karşısında yok olup gitmiyorlar. Eğer Sony ve iPhone’a yönelik sorularınız olursa yorum kısmına yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın