Çalınan Kimlik Bilgileri İçin Alınabilecek Önlemler

Çalınan Kimlik Bilgileri İçin Alınabilecek Önlemler

Kimlik bilgilerinin sızdırılmasından sonra çevremden sürekli bu konuyla ilgili mesajlar almaktayım. Üzerinden bir hafta geçmesine rağmen mesajlar durmadığı için bende bu konuya bloğumda yer vermek istedim. Umarım bu yazım tüm sorularınıza cevap niteliği taşır. İlk olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım‘ın yalanladığı fakat bir gün sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu‘ nun önlemler almak için çalışmalar başlatıldığını söylediği “kimlik bilgilerinin çalınması” olayı geçen hafta ülkemizde patlak verdi. Bu durumla ilgili ortada bir çok teori olmasına rağmen hala kimlik bilgilerinin hangi kurumdan çalındığı gizliliğini koruyor. Kesin olan bir şey varsa oda 2008 yılı seçmen listelerinin tamamının ele geçirildiği. Bu yüzdengenel itibariyle çalınan kimlikler 1991 doğumlular öncesine ait. Bu da yaklaşık olarak 50 milyon vatandaşımızın kimlik bilgilerinin ele geçirildiğini gösteriyor.

Hangi Bilgiler Çalındı?

 • Tc Kimlik No
 • Ad-Soyad
 • Cinsiyet
 • Anne – Baba Adı
 • Doğum Yeri – Doğum Tarihi
 • Tam Adres Bilgileri

Çalınan Kimlik Bilgileri İle Neler Yapılabilir?

Bu soruya aslında neler yapılamaz ki cevabı çok uygun olurdu ama ben yine de bir kaç örnek vermek istiyorum.

 1. Adınıza mobil hat açtırılabilir
 2. Banka hesabı açılabilir.
 3. Adınıza bankalardan kredi çekilebilir. ( Çok düşük bir ihtimal olsa bile tehdit tehdittir. )
 4. Zararlı veya zararsız tüm sitelerde sizin adınıza hesaplar açılabilir.

Kimlik Bilgileri Çalınanlar Ne Yapmalı?

 • Tüm işlemlerinizde mobil onay sistemlerini kullanın. Aksi halde yapılan işlemlerden ruhunuz bile duymaz.
 • İnternet işlemlerinizde kullandığınız tüm şifrelerinizi güncellemeyi unutmayın. Doğum tarihinizi kesinlikle şifrelerinizde kullanmayın. Çünkü artık herkes doğum tarihinizi biliyor.
 • E-devlet şifreniz yoksa bir an önce PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir şifre edinin ve sisteme giriş yapın.

E-devlet’ten yapılacaklar;

 1. Adınıza ait vergi borcu olup olmadığını kontrol edin.
 2. Adınıza ait trafik cezası olup olmadığını kontrol edin.
 3. Mahkeme ve dava sorgulama ekranından adınıza açılmış herhangi bir dava olup olmadığını kontrol edin.
 4. Adınıza kayıtlı telefon hattı veya farklı fatura var ise savcılığa gidip durumunuzu bildirin.
 5. HGS ve OGS geçiş ihlallerinizi sorgulayın.
 • Mobil operatör firmalarına giderek kimliğiniz ve imzanız olmadan yeni hat açtırmak istemediğinizi içeren imzalı dilekçe verin.
 • İl merkezinizde bulunan elektrik, su ve doğalgaz merkezlere gidip abonelik numaranızı belirtin ve “bilgim ve imzam dışında yeni abonelik açtırmayacağınızı; açılırsa bundan doğacak borçlardan kurumun sorumlu olacağını” içeren dilekçe yazıp teslim edin.
 • EFT/Havale vb. limitlerinizi sıfırlayın ya da tamamen kapatın. Gerektiğinde anlık olarak açın kullanın ve geri kapatın.
 • Herhangi bir banka müdürlüğüne giderek adınıza alınmış kredi olup olmadığını kontrol edin.

Umarım aklınızdaki soruları gidermede bir nebze de olsa yardımcı olabilmişimdir. Sizin de eklemek istedikleriniz veya sormak istedikleriniz olursa yorum kısmında belirtirseniz sevinirim.

 

Uğur Özdemir

Bilgisayar ve teknoloji dünyası her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü bilişim ve teknoloji bu gün olduğu gibi gelecekte de var olmaya ve gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden ben de bu konuda kendimi geliştirmeye ve sürekli olarak teknolojiyi yakından takip ederek bilgi düzeyimi yükseltmeye özen gösteriyorum. Bilgiye daha hızlı ulaşılması, bilgi ve belge yönetimi konularında kendimi geliştiriyorum. Katıldığım seminerler, aldığım eğitimler, öğrendiğim programlar ve yazılımlarla kendimi iş dünyasına hazırlıyorum. Edindiğim bu bilgileri kullanarak sadece iş sahibi olmak değil, yaptıklarımla bir fark yaratarak bilişim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmak istiyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın